[wywiad] Listy do dzieci – interaktywna zabawa w magiczną pocztę Jagodowy Stempel

1. Lauro, czytałam listy…chwytają za serce. Też chciałabym taki znaleźć w skrzynce. Bije z nich niesamowite ciepło, ale też uważność na potrzeby dziecka. Bardzo trafnie zauważacie problemy dzieci. Skąd pomysł na taka formę kontaktu z dzieckiem? Co Was zainspirowało? Zapytam przewrotnie – nie szybciej byłoby wysłać maila 😉?

To prawda. To bardzo empatyczne teksty, które inspirują rodziców do używania języka miłości na co dzień. W listach pisanych w imieniu bliskiej dziecku osoby są słowa, na które zasługuje każde dziecko i większość rodziców ma je w głowie, ale nie zawsze potrafi spisać na kartce papieru bądź wypowiedzieć. List o bezgranicznej miłości rodzicielskiej wzrusza i dużych i małych odbiorców. Niejedna mama pisała do nas, że list zawiera dokładnie to co chciała przekazać dziecku tak trafnie, że aż ją to dogłębnie wzruszyło.

Główny problem dzieci w dzisiejszych czasach to kryzys w relacjach rodzinnych pogłębiony przez czasy pandemii i recesji, a także wszechobecna cyfryzacja, która próbuje załatać niedoczas, w którym żyją zabiegani i zestresowani rodzice. Jagodowe Listy to bardzo atrakcyjna alternatywa dla ekranów. Są niezwykle kolorowe, rysunkowe i ręcznie zdobione wypukłymi naklejkami o różnych fakturach. Pobudzają sensorycznie dziecko i wciągają w wartościową korespondencyjną zabawę w magiczną pocztę, w której czynny udział może wziąć także rodzic.

Pisanie, czytanie a także oczekiwanie na odpowiedź pokazuje dzieciom i rodzicom, że można zwolnić w świecie szybkiej informacji. To wspaniały sposób na samoregulację, zajrzenie do głębiej położonych emocji i przemyślenie wypowiedzi. List otwiera zupełnie nowy kanał komunikacji i bezpieczną przestrzeń do dialogu, w którym dziecko nie jest zagadywane. Za to ma szansę zostać wysłuchane. Samo uczucie dostania kolorowej koperty zaadresowanej imiennie do siebie jest niepowtarzalne. Ktoś zadał sobie trud, aby napisać do mnie, ozdobić list. To uczucie inspiruje do odwzajemnienia tym samym i pobudza kreatywność dzieci. Mail nie wzbudzi podobnych odczuć. Prawdziwy list niesie niematerialne wartości i wspiera kompetencje przyszłości młodych ludzi.

2. Listy, jako forma wsparcia terapeutycznego dziecka w domu – na czym to wsparcie polega? W jaki sposób wspieramy budowanie relacji dzięki Twoim Listom?

Oprócz listów pisanych w imieniu bliskiej dziecku osoby, Jagodowy Stempel tworzy świat leśnych bohaterów, którzy szukają wśród dzieci listowych przyjaciół. To korespondencyjna zabawa polegająca na tym, że raz w miesiącu do własnej skrzynki na listy trafia Jagodowa Przesyłka od bajkowej postaci. Zabawa w magicząa pocztę może wciągnąć całą rodzinę. Opiekun może wcielić się w rolę bohatera – nadawcy i napisać własny tekst, który będzie zamieszczony w postscriptum w następnym liście do dziecka. Tym samym rodzic ma w ręku narzędzie wsparcia dziecka,”trzecie oko” na pojawiające się problemy. Może przemycić dziecku ważne wartości, rozpocząć trudniejsze tematy, docenić, oswoić z sytuacjami – na przykład z wizytą u dentysty. Dodatkowo rodzic uczy się języka dziecka – sam musi wcielić się w 11 letnią postać, co sprowadza go do równej komunikacji z tego samego poziomu. Dzieci dużo chętniej się wtedy otwierają niż w rozmowie w cztery oczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Kim jest Tina i Florek? Skąd czerpiecie informacje o dzieciach – odbiorcach listu? Czy na taki list dziecko może odpisać?

Tinka i Florek to leśni przeskakiwacze, miniaturowe rodzeństwo, które podróżuje po Polsce i wysyła listy do dzieci z różnych ciekawych zakątków. Opisuje w nich swoje przygody, tajemnicze misje, a także duże i małe sprawy dziecięcego świata. Bohaterowie piszą też o swoich emocjach i o tym jak sobie z nimi radzą.

Rodzic podaje imię do personalizacji listu, ale też może dodać własny tekst zamieszczany w postscriptum. Wtedy list będzie dopasowany do sytuacji i otoczenia, w jakim obecnie znajduje się dziecko. Bohater zachęca do odpisania na list, przesyła papeterię, kopertę zwrotną, a nawet bajkowe znaczki. Rodzic może wtedy odpisać na pytania dziecka, a jego tekst zostanie wklejony do następnego listu i tym samym mały odbiorca dostanie swoje odpowiedzi. Koperty zwrotne nie trafiają do nas, opiekun sam kontroluje zabawę i może zbierać dziecięce listy na pamiątkę rodzinnej zabawy. Swój czas to najcenniejsze co możemy podarować dziecku.

4. Co powinnam zrobić, żeby taki list zamówić? Jak się przygotować? Z kim porozmawiać? Dla jakiej grupy wiekowej listy są skierowane?

Do składania zamówień zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.jagodowystempel.pl Listy wysyłamy również za granicę. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania telefonicznie albo mailowo. Listy pisane w imieniu bliskiej dziecku osoby zawsze wysyłamy otwarte, aby nadawca mógł się zapoznać z treścią i samemu włożyć je do skrzynki na listy dziecka. Przygoda Listowa z Tinką lub Florkiem jest kierowana do dzieci w wieku 5-10 lat, a listy okazjonalne zachwycają także nastolatków.

 

Rozmawiałam z Laurą Jakubiec.
Listy możesz zamówić tutaj -> www.jagodowystempel.pl

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej