Wizyta adaptacyjna u higienistki stomatologicznej.

Kiedy pierwszy raz pójść z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego?

Wielu rodziców zastanawia się: kiedy powinno iść pierwszy raz z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego? Jak i czym dbać o zęby dziecka? Czy powinni iść do higienistki stomatologicznej czy dentysty?

Dużo pytań i wątpliwości… ale z pomocą biegnę JA! Higienistka stomatologiczna! Pierwsze zęby mleczne pojawiają się około 6-8 miesiąca życia dziecka i to właśnie jest najlepszy moment, żeby odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Wizytą adaptacyjną nazywamy pierwszą wizytę dziecka w gabinecie stomatologicznym, jej głównym celem jest zapoznanie z gabinetem, personelem, fotelem stomatologicznym, narzędziami używanymi podczas zabiegów i dźwiękami wydawanymi przez końcówki unitu. Dzieci boją się nowych miejsc i ludzi, wizyta adaptacyjna i wizyty kontrolne pomagają im nabrać zaufania, przyzwyczaić do personelu i gabinetu dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie się bać, bo wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie to dla niego czymś normalnym.

Najlepiej odwiedzić gabinet w godzinach porannych lub wczesnym popołudniem, należy zadbać aby dziecko było wypoczęte i najedzone.

 

 Jak przygotować dziecko do wizyty?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, trzeba dziecko odpowiednio przygotować w domu i tu ważną rolę odgrywają rodzice! Należy wytłumaczyć dziecku: kto to jest dentysta, dlaczego trzeba do niego chodzić, co robi, jak będzie wyglądać wizyta. Rodzice mogą wykorzystać ogólnodostępne pomoce naukowe:

  • książki np. „Kici Kocia u dentysty”
  • bajki opowiadające o wizycie u dentysty np. „Świnka Peppa u dentysty”
  • zabawki np. Hasbro Play-Doh ciastolina zestaw dentysta, zestaw do zabawy w dentystę

 

Dobrym sposobem jest wspólnie z dzieckiem oglądać zęby lusterkiem stomatologicznym – przyzwyczaja to dziecko, że coś jest robione w obrębie ust, można przy dziecku myć zęby szczoteczką elektryczną aby oswoiło się z tym dźwiękiem i nie bało się go w gabinecie. Nie wolno okłamywać dziecka i używać słów typu: „nic nie będzie bolało” albo „ nie bój się” bo zapamięta tylko słowo: BOLI, BOJE SIĘ. Dopasowujemy słownictwo do dziecka, czyli nie mówimy: Pan doktor będzie wiercił w ząbkach tylko można powiedzieć, że będzie naprawiał ząbek , wyganiał robaczki albo nie mówimy, że doktor będzie podawał znieczulenie tylko usypiał ząbek, będzie używać magicznej różdżki, żeby ząbek poszedł spać. Największym błędem jest zgłoszenie się z dzieckiem dopiero jak zacznie boleć ząbek, dziecko będzie kojarzyć gabinet z bolesnym doświadczeniem i niestety w większości przypadków nie będzie chciało przychodzić w przyszłości.

Jak wygląda wizyta?

Higienistka stomatologiczna w formie zabawy pokazuje gabinet, narzędzia stomatologiczne, fotel stomatologiczny- dmuchawkę, ślinociąg, oswaja dziecko z odgłosami końcówek stomatologicznych. Opowiada małemu pacjentowi jak dbać o ząbki, pokazuje jak je myć na pluszaku lub fantomie. W zależności od nastawienia dziecka, higienistka obejrzy i policzy ząbki, sprawdzi błonę śluzową, dziąsła i wędzidełka. Na koniec wizyty dzielny pacjent otrzymuje nagrodę.

 

Wizyta adaptacyjna jest ważna dla rodziców!

Podczas wizyty można porozmawiać na temat higieny i diety dziecka. Higienistka chętnie odpowie na wszystkie pytanie:

 

  • w jakiej pozycji najwygodniej myć zęby dziecku,
  • jaka szczoteczkę wybrać,
  • jaka pastę kupić, jaką ilość nałożyć na szczoteczkę,
  • dobierze odpowiednią technikę mycia zębów,
  • opowie jak dbać o zęby dziecka, aby unikać próchnicy,
  • opowie o odpowiednich nawykach dietetycznych,
  • wytłumaczy na co powinni zwrócić uwagę, aby w przyszłości unikać wad zgrywu.

Pamiętajcie, higienistka jest dla was, nie bójcie się pytać, nie ma głupich pytań.

 

Higienistka stomatologiczna czy lekarz?

O pracy lekarza nie muszę pisać, każdy wie czym się zajmuje i jakie zabiegi wykonuje, ale nie każdy zdaje sobie sprawę czym zajmuje się higienistka stomatologiczna? Poza edukacją i promocją zdrowia, wykonuję zabiegi profilaktyczno-lecznicze na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty:

  • badanie jamy ustnej,
  • usuwanie złogów nazębnych,
  • piaskowanie,
  • wybielanie zębów,
  • lakowanie (zabezpieczenie bruzd zębów mlecznych i stałych przed powstaniem próchnicy)
  • lakierowanie (pokrycie zębów specjalnym preparatem fluoru)
  • lapisowanie (nasączenie powierzchni zębów mlecznych specjalnym preparatem w celu zatrzymania próchnicy)
  • ICON (infiltracja płynna żywicą)
  • inne zabiegi profilaktyczne.

Dzięki wizytom kontrolnym (u dzieci co 3 lub 6 miesięcy) i odpowiedniej higienie można zapobiegać próchnicy lub wykryć ja na wczesnych etapie. Jak mówi stare i mądre przysłowie: Lepiej zapobiegać niż leczyć.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej