Szczoteczka: manualna, elektryczna, soniczna? Tyle możliwości, ale którą wybrać?

W dzisiejszych czasach oferta szczoteczek do mycia zębów jest ogromna, a rynek podąża za obecnymi trendami, zachęcając nas kolorowymi, fantazyjnymi rączkami, różnym kształtem i twardością włosia, wykonaniem z materiałów ekologicznym, możliwością zsynchronizowania szczoteczki z aplikacją w telefonie. Wybór jest naprawdę duży, ale na pewno każdy stojąc przed półką w drogerii uginającą się od różnych szczoteczek, miał problem z wyborem tej odpowiedniej, dzięki której codzienne mycie zębów będzie przyjemniejsze i bardziej efektowne.

Klasyczna szczoteczka do mycia zębów: MANUALNA.

Niewątpliwie jest to najpopularniejsza szczoteczka dostępna na rynku, składa się z rączki zakończonej nieruchomą główką z syntetycznym włosiem nylonowym o różnym stopniu twardości.

W zależności od twardości włókna szczoteczki dzielimy na:

  • twarde– stosowane w szczególnych przypadkach, np. u palaczy. NIE UŻYWAMY JEJ CODZIENNIE! Może podrażnić dziąsła.
  • średnie– najczęściej zalecane dorosłym ( bez nadwrażliwości, chorób przyzębia) i dzieciom. Dobrze czyszczą zęby, nie podrażniając dziąseł.
  • miękkie– zalecana osobą z paradontozą, nadwrażliwością, odsłoniętymi szyjkami zębowymi, małym dzieciom. Delikatnie czyści powierzchnie zębów, nie podrażnia dziąseł. Przy złym szczotkowaniu może dawać uczucie „niedomytych” zębów.

 

Szczoteczka powinna być dopasowana do wieku, inną kupimy dziecku (mała główka, miękkie włosie i wygodny uchwyt dla malucha i rodzica) niż osobie dorosłej (główka o wymiarach 2,5 cm-3 cm, rączka o ergonomicznym kształcie najlepiej z silikonową powłoką o długości 10-11 cm, włosie dobrane w zależności od potrzeb: średnie albo miękkie).

Metoda szczotkowania szczoteczką manualną:

Rys.1 https://www.gov.pl/photo/79d73ee1-06f3-4ea1-9669-570394acfb50

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna (2D) i oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna (3D), czyli ELEKTRYCZNA.

Coraz większą popularność zyskują szczoteczki elektryczne, są:

  • łatwe w użyciu,
  • mają małą okrągłą główkę ( można wygodniej i lepiej umyć ostatnie zęby trzonowe),
  • dokładnie usuwają płytkę nazębną, masują dziąsła,
  • mają różne końcówki ( klasyczna, wybielająca, dla dzieci, ortodontyczna, do wrażliwych zębów),
  • czujnik nacisku (przeciwdziała zbyt mocnemu naciskowi na dziąsła),
  • timer informujący zmianą rytmu pracy o tym, że należy zmienić obszar czyszczenia ,
  • szczoteczki mogą łączyć się z aplikacją w telefonie przez Bluetooth ( aplikacja jest w stanie pokazać, które dokładnie miejsca wymagają jeszcze naszej uwagi)

 

W szczoteczce 2D główka wykonuje ruchy oscylacyjne (obraca się na przemian w prawo i w lewo) i rotacyjne (obrotowe) , natomiast w 3D dodatkowo wykonuje też ruchy pulsacyjne (dociska główkę szczoteczki do i od zębów). Jedyną wadą szczoteczki elektrycznej jest konieczność jej ładowania i cena, aczkolwiek nie trzeba kupować bardzo drogiej szczoteczki, tańsze modele bez funkcji bluetooth też świetnie doczyszczą zęby. Wbrew pozorom mniej bajerów tym lepiej.

Metoda szczotkowania szczoteczką elektryczną:

Rys.2 https://artdent.ojczyk.pl/wp-content/uploads/2017/05/szczotkowanie-schemat.png

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka SONICZNA to rodzaj szczoteczki elektrycznej do zębów, która swoje działanie opiera na technologii dźwiękowej- podczas pracy drga, wytwarzając falę dźwiękową ( posiada prostokątną główkę, pracuje ruchem z boku na bok posuwisto-zwrotnym). Zalecam ja głównie osobom dorosłym.

Metoda szczotkowania szczoteczką soniczną:

Która szczoteczka jest najlepsza?

Tak naprawdę najlepszą szczoteczką jest ta UŻYWANA. Szczoteczka elektryczna albo soniczna jest łatwiejsza w użyciu, dzięki czemu lepiej doczyszcza zęby bo nie potrzeba dużych zdolności manualnych tak jak w przypadku szczoteczki klasycznej, ale trzeba je ładować i są droższe niż zwykła szczoteczka. Najważniejsza jest odpowiednia metoda szczotkowania, bo niestety każdą trzeba inaczej myć zęby. Szczoteczki wymieniamy tak samo co 3 miesiące (w przypadku elektrycznej i sonicznej- tylko główki). Każdą z tych szczoteczek jesteśmy w stanie dobrze umyć zęby, trzeba tylko zdecydować którą będzie nam wygodniej.

 

 

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej