Rola rodziców w kształtowaniu optymizmu u dziecka

Czym jest nastawienie?

Jak każde nastawienie człowieka dorosłego, tak i u dziecka nie jest cechą genetyczną, ani też postawą pojawiającą się znienacka. Nastawienie dziecka kształtuje się wraz z jego rozwojem poznawczym i społecznym, a dla tego procesu niezbędne jest zrozumienie przez malucha związków przyczynowo-skutkowych oraz poczucie stałości czasu i orientacja przestrzeni. Te przesłanki kształtują się u dziecka w wieku 7-11 lat i to właśnie w tym okresie rodzice powinni poświęcić najwięcej uwagi, jeśli chcą, aby ich pociecha wykazywała się optymistycznym nastawieniem do tego, co ją będzie spotykało w życiu. To właśnie w tym wieku rozwojowym dziecko wchodzi w okres stadium operacji konkretnych i nabywa zdolności do odwracalnego myślenia. To pozwala mu orientować się w zachowaniu innych ludzi, nawiązywać kontakty w grupie i przynależeć do niej. Pojawia się wówczas pierwsze nastawienie do dorosłych, rówieśników i mniej znanych mu osób: optymistyczne lub pesymistyczne.

Nastawienie rodziców – dlaczego jest takie ważne?

Liczne badania empiryczne przeprowadzone na dzieciach w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym dowodzą, że nastawienie rodziców wpływa istotnie na kształtowanie się optymizmu lub pesymizmu u dzieci. Między innymi tacy badacze jak Hasan i Power udowodnili, że styl wychowania, rodzicielski pesymizm, depresyjność i brak satysfakcji z życia rodziców, a szczególnie matki, znacząco wpływa na poziom optymizmu dziecka. Z ich badań wynika, że dziecko pesymistycznych rodziców z dużym prawdopodobieństwem też będzie przyjmowało postawę pesymistyczną, ale jeśli już chodzi o rodzicielski optymizm, to nie musi znacząco być związany z optymistycznym nastawieniem dziecka. Oznacza to, że nie wystarczy, aby rodzice „zarażali” optymizmem swoje dziecko, aby było ono pozytywnie nastawione do życia. Trzeba popracować więcej …

A więc co Ty rodzicu możesz zrobić, aby Twoje dziecko rozwijało się w optymistycznym nastawieniu do świata? Bardzo wiele.

Zacznij od siebie

Szczęśliwy rodzic wychowa szczęśliwe dziecko. Optymistyczna matka, wzbudzi optymizm w dziecku. Odważny ojciec, nauczy odwagi dziecko.

Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa jest najważniejszą potrzebą człowieka. Trudno o optymizm, gdy czujemy się źle i niekomfortowo. Dlatego otocz dziecko opieką, stwórz mu przyjazne warunki egzystencji. Zadbaj o jego komfort psychiczny, eliminuj źródła zagrożenia.

Nadzieja

Rodzice powinni stale rozbudzać w dziecku nadzieję. To ona zachęcać będzie dziecko do stawiania sobie celów i poszukiwania dróg do ich osiągnięcia.

Ambicja

Rodzice powinni stale rozbudzać w dziecku ambicję poprzez zachęcanie go do inicjowania działań, ich kontynuacji i zakończenia, tak aby trwało ono stale w podjętych aktywnościach.

Sukces

Dziecko od najmłodszych lat powinno wiedzieć czym jest sukces, a szczególnie, że jest on osiągalny przez każdego.

Porażka

Stosunek do niepowodzeń i porażek jest ważnym elementem optymizmu. Dziecko musi wiedzieć, że porażki są wpisane w ryzyko działania, ale i jednocześnie stanowią nieodzowny element życia. Nie oznacza to jednak, że porażki muszą zaburzać poziom optymizmu dziecka. Wręcz przeciwnie – mogą go wzmacniać. Bowiem, stanowią one źródło informacji, jak osiągnąć sukces.

Motywacja

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna dla małego dziecka, pełnego energii, ciekawego świata i chęci sięgania po to, co jeszcze mu nieznane jest bardzo ważna. Brak motywacji hamuje rozwój i zniechęca do działania. Tak więc motywuj malucha stale, nie tylko, gdy widzisz spadek jego zapału do pracy.

Samoocena

Zadbaj o wysoką samoocenę dziecka. Mów mu codziennie, że jest wspaniałe, kochane i wartościowe. Podkreślaj jego talenty, chwal za każdy postęp i dziękuj za inicjatywę.

Rozmowa

Rozmowa jest podstawą każdej zdrowej relacji, również relacji rodzic – dziecko. Staraj się rozmawiać z dzieckiem zawsze kiedy ono tego potrzebuje, a przynajmniej najszybciej, kiedy będziesz mogła to zrobić. Rozmawiaj otwarcie i szczerze, aby dziecko czuło, że jest dla Ciebie poważnym partnerem do rozmowy. Rozmawiaj o sukcesach i porażkach, o jego celach i marzeniach, a przy tym wzmacniaj jego motywację i samoocenę.

Podsumowanie

Optymistyczne dziecko będzie pozytywnie widziało świat, a przy tym dobrze w nim żyło. Dziecko o optymistycznym nastawieniu będzie częściej odczuwało pozytywne emocje i pogodny nastrój, będzie efektywniej rozwiązywać swoje problemy i chętniej podejmować inicjatywy. Przełoży się to z korzyścią na jego rozwój, dobre zdrowie, a nawet długie życie. Optymistyczne dziecko będzie osiągało sukcesy w każdej dziedzinie życia. Na płaszczyźnie społecznej szybko i z łatwością zdobędzie popularność i sympatię otoczenia. Jeśli nauczysz dziecko promiennie patrzeć na świat, będzie Ci ono do końca życia wdzięczne.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej