O co pytają kobiety? [Wywiad z dr ginekologiem]

Rozmowa z doktorem Wiesławem Kijuć – dr ginekologiem

1. Endometrioza – o co najczęściej pytają Kobiety

1) Problem z zajściem w ciążę – co może być przyczyną?

Jedną z częstszych przyczyn braku możliwości zajścia w ciąże jest między innymi endomerioza. W zależności od stopnia zaawansowania może ona utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciąże. Choroba ta niszczy tkankę jajnika zmniejszając rezerwę jajnikową . Niszczy ona także jajowody uniemożliwiające transport komórki jajowej do jajowodu ( gdzie następuje zapłodnienie ) i dalej zapłodnionego jaja do jamy macicy.

2) Silne bóle miesiączkowe – kiedy warto udać się do lekarza?

Kiedy bóle miesiączkowe według naszego odczucia zaburzają prawidłowe funkcjonowanie podczas miesiączki. Nie mniej podczas wizyty zawsze należy wspomnieć o bólach miesiączkowych nawet gdyby one były słabe według  pacjentki. Ukierunkowuje to diagnostykę między innymi  w stronę endometriozy.

3) Jak zwiększyć szanse na ciążę przy endometriozie?

Przede wszystkim należy ocenić w jakim stopniu zaawansowania jesteśmy. Należy przedyskutować z lekarzem kiedy planujemy ciąże i przediębrnąć środki zapobiegawcze uniemożliwiające rozwój endometriozy. Jest to terapia indywidualna  rozpatrująca indywidualne plany rozrodcze

4) Jaki poród przy endometriozie?

Zawsze dążymy do porodu drogami natury i w większości przypadków sama endometrioza nie jest przeciw wskazaniem do takiego porodu.

2. Nowotwory – co powinniśmy wiedzieć?

1) Nowotwory w rodzinie – o co powinnam zapytać Mamę i Babcie?

Przede wszystkim na początku należy zapytać, kto w rodzinie miał nowotwory narządów rodnych, nowotwory jelita grubego i żołądka. W tym i piersi a co ciekawsze i ważne, tyczy to także linii męskiej.

2) Krwawienia międzymiesiączkowe – kiedy udać się do lekarza?

Krwawienie między miesiączkowe należy rozważyć jako jednorazowe  lub powtarzające się (przez kolejne trzy cykle). Należy zwrócić uwagę na to, czy jest ono w okresie owkołaowulacyjnym czy jest to plamienie lub krwawienie kontaktowe np. po odbytym stosunku płciowym. Ważne też by określić jego nasilenie i długość trwania.

3) USG i badanie ginekologiczne – dlaczego warto wykonywać je regularnie?

Każda kobieta  powinna być raz w roku na  wizycie ginekologicznej. Wizyta ta powinna obejmować badanie ginekologiczne:

a) wprowadzenie wziernika do pochwy oglądanie pochwy i szyjki macicy, ocena stosunków anatomicznych – wykonanie badania cytologicznego, badania bakteriologicznego jeżeli jest to konieczne.
b) badanie ginekologiczne dwuręczne- ocenia stosunki anatomiczne, wzajemne położenie poszczególnych elementów względem siebie i ich ruchomość.

Optymalnym czasem na badanie ginekologiczne jest pierwsza faza cyklu.

Pacjentka chcąc wykonać takie badania powinna wstrzymać się od współżycia dwie doby przed badaniem. Wskazane jest też przyjście na badanie z pustym pęcherzem moczowym oraz wypróżniona.
Koniecznym elementem wizyty ginekologicznej jest badanie USG przezpochwowe- stanowi ono dopełnienie do badania fizykalnego.

4) Cytologia – dlaczego może uratować życie?

Cytologia szyjki macicy jest elementem profilaktyki w zapobieganiu rozwoju raka szyjki macicy. Każda kobieta powinna wykonywać je minimum 1 w roku.

Profilaktyka ta składa się z 2 elementów.
a) badania cytologicznego – obecnie zalecana cytologia na podłożu płynnym tzw Cytologia LBC
b) typowania wirusa HPV, który jest odpowiedzialny za powstanie raka szyjki macicy

Oba badania powinno wykonywać się jednocześnie co daje nam pełny obraz zagrożenia nowotworem szyjki macicy

5) Rak szyjki Macicy – jakie daje objawy?

Początkowy okres raka szyjki macicy nie daje specyficznych objawów i jest wykrywalny tylko w badaniu Cytologia + typowanie HPV z ewentualna kolposkopią – oglądaniem szyjki macicy pod specjalnym mikroskopem.

Dziękuję za rozmowę, ciąg dalszy wywiadu w kolejnym artykule.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej