Nawyki u dzieci przyczyniające się do powstawania wad zgryzu

Czym są wady zgryzu?

Wady zgryzu to dość częsty problem z którym borykają się rodzice swoich pociech wiele z Tych wad a nawet mogę stwierdzić że większość powstaje z powodu złych nawyków Najczęstsze z nich z którymi się spotykam to ssanie kciuka, ssania smoczka, obgryzanie paznokci.

Nawyki u dziecka – jak je zminimalizować?

Nawyk na który w szczególności musimy zwrócić uwagę to ssanie kciuka. Wiadomo że małe dziecko niemowlę ma potrzebę ssania i jest to w zupełności normalny i jak najbardziej prawidłowy odruch. Jednak rodzic tu w szczególności mama musi być czujna jeśli zauważy że maluszek już to robi to już musi interweniować. Ten nawyk jest bardzo trudny do wyeliminowania bo przecież kciuka zawsze dziecko będzie miało w pobliżu,im dłużej będziemy zwlekać żeby go wyeliminować tym będzie trudniej. W takich sytuacjach zalecam zło konieczne podawać smoka,ponieważ smoka później możemy jak to mówię wyrzucić. Moje pacjentki mówią że to działa.Oczywiście maja świadomość że smoka muszą się pozbyć kiedy pojawia się pierwsze ząbki. Nie przedłużamy tego,wiem my mamy mamy spokój bo dziecko nie płacze, szybko zasypia,jest spokojniejsze, ale wierzcie mi im wcześniej i zdecydowanie tym mniejsze ryzyko że maluszek będzie miał problem z uzębieniem.

Ssanie kciuka

Ssanie kciuka, palca powoduje tzw.zgryz otwarty,,to znaczy że ząbki górne nie zachodzą na zęby dolne tylko jest taka szparka w która wchodzi język podczas mówienia. Stąd później wady wymowy bo język który powinien być zatrzymany za zębami ,wchodzi w ten otworek. Ssanie smoka to następny nawyk który naraża nasze dziecko na późniejsze konsekwencje. Rodzice często mnie pytają co zrobić jak i kiedy się go pozbyć.Oczywiście jest to trudne ..jednemu dziecku powiemy bajkę że np.nie wiem wpadł do wody,zgubił się…różnie dzieci reagują nie ma złotego środka.Trzeba wiedzieć jedno .Jeśli dziecko nie ma potrzeby mieć smoka nie uczymy ssania go na siłę ,jeśli już nauczymy go ssać to pamiętajmy żeby jak najszybciej się go potem pobyć.Zawsze mówię pierwsze ząbki to znak i kombinujemy jak się smoczka pozbyć.Zawsze też mówię rodzicom ..obserwujcie jak oddycha wasze dziecko czy ma usteczka zamknięta ?jeśli nie to znak że może jest coś nie tak z migdałkami..

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci to kolejny , nawyk jakże trudny do wyeliminowania .Zadaniem rodzica jest obserwacja czy jego pociecha nie zmaga się właśnie z tym prolemem. Jeśli już zauważymy to nie róbmy afery nie krzyczymy na dziecko ..Pierwszym krokiem jest częste obcinanie paznokietków i tłumaczenie dziecku, że paluszki są brudne i przeszkadzamy zębom, które nie mogą w spokoju rosnąć . Tłumaczymy że ząbki są do odgryzania jedzenia a do paznokietków sa nożyczki .Często w szkole jak wchodze na pogadanki do dzieci to sprawdzam długopisy ołówki i kredki..po nich poznaję że dziecko obgryza . Zachęcam Was drodzy rodzice do sprawdzania sprzetu w piórniku ,bo moze nawet nie wiecie, że Wasze dziecko obgryza przybory do pisania .Jest to nawyk trudny do wyeliminowania może on być wynikiem stresu u dzieci. I tak jak ,na początku wspomniałam, nie reagujemy nerwowo tylko spokojnie rozmawiajmy z dzieckiem  i próbujemy wyeliminować nawyk.

Podsumowanie

Warto obserwować swoje dzieci ,warto zwracać uwagę na te nawyki o których wspomniałam.Wyeliminowanie chociażby jednego uchroni Wasze dzieci przed problemami z ortodontą . Zawsze tłumaczę rodzicom i chcę żeby wiedzieli,że zęby są ruchome( one nie są na stałe zacementowane w dziąsłach) i każdy najmniejszy nawyk ,który będzie powtarzany systematycznie prędzej czy później doprowadzi do wady zgryzu,a tego nie chcemy dla swoich dzieci e względów zdrowotnych,estetycznych no i ekonomicznych.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej