Moje dziecko nie je nowych rzeczy, kiedy zgłosić się do specjalisty?

Niema chyba większego zmartwienia dla rodzica niż dziecko odmawiające jedzenia.

Rodzice często boją się, ze ich dziecko nie je wystarczające ilości kalorii, nie dostaje witamin i składników mineralnych i zapewne zaraz będzie bardzo chorować.

Powodów, dla których dziecko odmawia posiłków może być wiele.

Jednym z częściej pojawiających się jest zła struktura żywienia. Dziecko w ciągu dnia dostaje tak dużo posiłków i przekąsek niż jest wstanie zjeść. Więc sporo ma możliwość to wybiera to na co ma ochotę, albo nie ma nawet szansy poczuć, że jest głodne. Jego brzuszek jest cały czas wypełniony.

Uczucie głodu i sytości – dlaczego jest takie ważne?

Podstawowym mechanizmem jest uczycie głodu i sytości.

Jeśli rodzina trafia do dietetyka, specjalista zazwyczaj zaczyna współpracę od poznania rodziny i jej stylu żywienia, co i kiedy jedzą.

Może też się okazać, że porcje jakie podajemy dziecku są za duże i to zniechęca dziecko do jedzenia.

Kolejnym ważnym aspektem, na które zwrócić uwagę może lekarz pierwszego kontaktu lub też dietetyk czy inny specjalista są powody medyczne. Może to być refluks, celiakia, anemia, alergie, ból brzucha, zaparcia, lub inne jednostki chorobowe. Tu na pewno potrzebna dalsza diagnostyka.

Problemy z żuciem i gryzieniem

Oprócz aspektów medycznych mogą być też problemy z samym efektem żucia, połykania, gryzienia. Pomocne wtedy będzie wsparcie logopedy.

Dziecku też, może nie odpowiadać dana faktura pożywienia, konsystencja, smak, zapach. W taki przypadku przydatna będzie konsultacja z terapeutą integracji sensoryczne.

Na to jak dzieci jedzą ma też środowisko w jakim żyją, doświadczenia z przeszłości też mogą być przyczyna odmowy pożywienia.

W sezonie infekcyjnym jak dziecko zaczyna chorować też pojawia się mniejszy apetyt ( wielu dorosłych też, tak ma, że podczas choroby jedzą mniej lub inaczej).

Rodzicu, jeśli martw Cię jaki kolo wiek aspekt w żywieniu Twojego dziecka, nie bagatelizuj tego. Im szybciej poznasz przyczynę problemu tym szybciej ją rozwiążesz.

Potrzebujesz wsparcia w żywieniu swojego niejadka? Zobacz jak może Ci pomóc dietetyk dziecięcy.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej