Lapisowanie (impregnacja)-metoda na próchnicę w zębach mlecznych!

Czym jest lapisowanie?

Lapisowanie to metoda która zapobiega rozwojowi próchnicy w zębach mlecznych. Jest to według mnie jedyna i bardzo skuteczna metoda .

Próchnica mleczaków u dzieci to bardzo częsty problem z którym borykają się rodzice. Jak wiemy, a CI którzy nie wiedzą zęby mleczne to zęby, które są bardzo ważne w buziakach u Waszych pociech. Trzeba o nie bardzo dbać ! Nie mówić Oj..tam one i tak wypadną… To zęby które mają bardzo ważne zadanie i to kiedy wypadną też jest istotne. One trzymają miejsca dla zębów stałych. Jeśli wypadają w chwili, gdy pod spodem pojawia się ząb stały, to oczywiście jest jak najbardziej ok. W innych okolicznościach to już patologia.
Zęby mleczne trzymają miejsce dla zębów stałych ,pod każdym mleczkiem jest zawiązek zęba stałego. Wyjątek zęby szóste, siódme i ósemki one wyrastają na końcu łuków zębowych. Jeśli za wcześnie wypada ząb mleczny a często z powodu próchnicy to wtedy zęby się przesuwają i w przyszłości może czekać dziecko aparat ortodontyczny .

Lapisowanie – od czego się zaczyna?

Bardzo często właśnie lapisowaniu poddawane są zęby na przodzie

Zaczyna się tak: . Rodzice w pierwszej kolejności dostrzegają jakąś plamkę, potem kolejną.
I teraz :

 • Jedni się w ogóle tym nie przejmują tkwiąc w przeświadczeniu , że to i tak mleczak to wypadnie, nie zdają sobie sprawy że krzywdzą swoje dziecko i później doprowadzą że maluch cierpi z bólu i zaczyna się bieganie i szukanie pomocy a przede wszystkim cierpi na tym maluch.
 • Drudzy, jeśli zauważą i maja świadomość że dzieje się coś niedobrego od razu działają, szukają pomocy ,rady co zrobić i dlaczego tak się dzieje ? Gdzie popełnili błąd ?

I tu do akcji wkraczam Ja -Higienistka
W pierwszej kolejności szukamy przyczyny:

 • a często jest to brak odpowiedniej higieny,
 • podawanie słodzonych soczków,
 • nocne karmienie butelką (dziecko idzie spać z oblepionymi i brudnymi zębami >Tu pytam rodziców aby spróbowali sobie wyobrazić siebie w nocy gdyby najedzą się np.twarożku słodziutkiego tak pójdą spać?

Jeśli już stwierdzimy że powodem były złe nawyki żywieniowe i brak higieny, staramy się to eliminować i robić wszystko żeby ratować aby próchnica nie postępowała. Wspólnie z rodzicami ustalamy plan działania.
Ja lapisuje ząbki a oni zmieniają nawyki żywieniowe i higieniczne.

Zawsze powtarzam, za zdrowe zęby u dzieci odpowiadają rodzice !!!!!!

Lapisowanie zębów – jak działa?

Lapisowanie zębów:

 • całkowicie bezbolesna metoda
 • Zatrzymuje próchnicę
 • zęby a nawet korzenie ich trzymają miejsca zębów stałych!
 • Dziecko przyzwyczaja się do wizyt w gabinecie
 • Rodzic dostaje wiele informacji jak dbać o zęby swojej pociech
 • Dowiaduje się dlaczego tak się zadziało

Jedyną wadą jest tylko kosmetyka (zęby robią się czarne). I tutaj chciałam opisać swoje spostrzeżenia ,których czasami nie rozumiem. Rodzice kiedy słyszą, że zęby robią się czarne są przerażeni, mówią:

..Ojej jak to będzie wyglądało?
…A jak się będą wyśmiewać z mojego dziecka?
…A na zdjęciach będzie widać..

Ja odpowiadam ,że jeśli tego nie zrobią to i tak te zęby będą czarne w wyniku próchnicy, będą bolały, może się zdarzyć, a często tak jest że się połamią. Albo trzeba będzie je usunąć. To stres jest chyba większy dla dzieci .To jest przejściowe. Dziecko jeśli się przyzwyczai do przychodzenia na takie zabiegi to później da sobie nawet założyć wypełnienie .

Myślę, że każdy Rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. A więc do dzieła! Zajrzyjmy do buziaków swoich maluchów i jeśli coś zauważymy to DZIAŁAMY.

A tak na zakończenie. Historia prawdziwa.

Mam chłopca który trafił do mnie w wieku 2 lat. Mama jego przerażona, bo usłyszała że dziecko zresztą sama widziała (miał już na przodzie same korzonki, reszta stan bardzo zły ząbków)
Diagnoza – do usunięcia 6 szczątkowych przednich zębów
Podjęłam ryzyko lapisowania, ale uprzedziłam mamę, że jeśli będą stany ropne, przetoki to rzeczywiście rozważy usuwanie. Mama bardzo zdesperowana, ale i odważna, przede wszystkim konsekwentna. Wiedziała, że to jej niewiedza (karmiła butelką z kaszką przed snem i po przebudzeniu  w ciągu dnia chłopiec uwielbiał soczki mówił, że lubi kubusie ) doprowadziła jej dziecko do takiego stanu.
Powiem tylko – dziś Wojtuś ma 6 lat. Piękne ząbki stałe jedyneczki, pije wodę i myje zęby razem z mamą. Jest pod stałą kontrolą i zawsze z uśmiechem przychodzi do gabinetu.

Kochani Rodzice korzystajcie z tej metody -zachęcam

 

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej