Jakie warzywa i owoce jeść zimą?

Wpływ owoców i warzyw na odporność

O tym jak warzywa i owoce są cenne dla naszego organizmu wiemy doskonale. Ta grupa produktów powinna stanowić połowę naszego talerza. Pamiętajmy, że warzywa i owoce są dość mało kaloryczne, ale za to dostarczają duże ilości błonnika pokarmowego witamin i minerałów.

Rezultaty wielu badań wykazały, że spożywanie dużej ilości warzyw i owoców jest powiązane z mniejszą częstością występowania chorób przewlekłych, takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, nowotwory oraz cukrzyca typu 2. Warto również podkreślić, że regularne ich spożywanie korzystnie wpływa na modyfikację składu mikrobioty jelitowej.

Okres zimowy kojarzy nam się ze zwiększonym spożyciem cytrusów i owoców egzotycznych. W sklepach spotykamy większe ilości mandarynek pomarańczy grejpfrutów. Korzystajmy z tego co jest aktualnie dostępne i przystępnej dla nas cenie. Pamiętaj, że dobra dieta to ta różnorodna! Korzystaj więc z bogactwa przyrody.

Zima – jakie warzywa i owoce warto spożywać?

Owoce i warzywa najlepiej smakują świeże zebrane prosto z krzaczka. Jednak nie każdy ma taką możliwość. W sezonie zbiorów zaopatrujemy się u rolników, na targowiskach czy w sklepach. Spożywanie warzyw i owoców powinno odbywać się codziennie, bez względu na porę roku. Co więc zrobić zimą, gdy dostęp do tej grupy produktów jest utrudniony?

Zimą możemy skorzystać z warzyw korzeniowych zebranych jesienią. Ta grupa produktów dobrze przechowywana służy nam do kolejnych zbiorów. Warto za ten częściej sięgać po marchew, pietruszkę selera czy buraki, a także wiele innych. Dobrze przechowują się w chłodniach także jabłka i gruszki, które bez problemu znajdziemy w sklepach. Korzystanie z naszych krajowych zbiorów jest tez tańsze niż produkty z zagranicy.

Kiszone warzywa – zimowy must have

Ponadto w okresie zimowym warto wzbogacać cotygodniowe menu o kiszone warzywa, np. dobrze znane ogórki, kapustę. Tak naprawdę, warto też spróbować kiszonych buraków, marchewek, kalafiora czy brokuła. itp. Jak się bowiem okazuje, kiszonki są dobrym źródłem bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową, czyli na mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy człowieka.

Świetnym rozwiązaniem (w szczególności dla osób aktywnych fizycznie) jest również wprowadzenie do diety w zdroworozsądkowych ilościach niedosładzanych suszonych owoców, takich jak choćby:
śliwki, morele, rodzynki, figi, daktyle, jagody goji. Są one jednak bardzo kaloryczne, dlatego nie warto przesadzać z ilością.

Czy mrożone warzywa i owoce są wartościowe i warto je jeść?

Jedną z dobrze nam znanych metod przechowywania żywność jest mrożenie.
Badania naukowe pokazują, iż zawartość składników odżywczych w mrożonych warzywach oraz owocach jest z reguły zbliżona pod względem składu do pokarmów świeżych, naturalnie występujących wiosną i/lub latem.

Oznacza to, że należy poważnie rozważyć wykorzystanie zimą różnokolorowych warzyw oraz owoców mrożonych nie tylko, by urozmaicić dietę, ale również zwiększyć podaż błonnika pokarmowego, licznych antyoksydantów i zarazem zrealizować zapotrzebowanie organizmu na witaminy i sole mineralne.
Wybierając produkty mrożone warto zwrócić uwagę na ich skład. Najlepiej, żeby były tam tylko owoce lub warzywa bez dodatku soli, cukru, przypraw czy innych sosów.

W okresie zimowym każdego dnia powinno się spożywać odpowiednią ilość świeżych warzyw oraz owoców. Nie zapominaj, że równie cenne dla twojego zdrowia będą warzywa mrożone i kiszone.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej