Jak wykonać niepowtarzalne zimowe zdjęcia?

Aktualna pora roku, a co za tym idzie długie wieczory sprzyjają wspólnym spotkaniom przy tworzących magiczny klimat świątecznych ozdobach z kubeczkiem ciepłej herbaty w ręku.
Zima to idealny czas aby wykonać piękne zdjęcia do naszego rodzinnego albumu. Najczęściej udaje się zebrać członków rodziny, którzy na co dzień są gdzieś daleko lub są zapracowani. Warto to wykorzystać bo nie ma lepszego prezentu według mnie niż wspomnienia, a te zatrzymane na odbitkach zdjęć są tym bardziej wyjątkowe, że zawsze można do nich wrócić.

Jak wykorzystać techniczne możliwości naszych telefonów?

Oto kilka rad jakie przygotowałam aby jak najlepiej wykorzystać możliwości naszych telefonów.

Sprawy techniczne:

 • Upewnij się, że soczewka aparatu jest czysta. Bardzo często to właśnie dotknięta palcem czy po prostu przybrudzona soczewka jest powodem rozmytych i niewyraźnych zdjęć.
 • Wyłącz Flash. Chociaż wydaje się to mało intuicyjne rozwiązanie to gwarantuję, że pomoże w wydobyciu klimatu miejsca.
 • Wyłącz Tryb Portretowy. Standardowy tryb aparatu daje sobie zdecydowaie najlepiej radę w większości warunków. Niestety romzycie któro oferuje nam Tryb Portretowy w większości telefonów daje niezbyt naturalne, najczęściej nierówne “rozmazane” tło.

Jak zrobić piękne, zapomniane ujęcia?

Upewniliśmy się, że technicznie wszystko gra teraz pora na robienie zdjęć.

 • Podejdź bliżej.
  Najczęściej zamiast nóg używamy zoom, a to właśnie fizyczna odległość od tematu naszego zdjęcia pomoże w mniejszym lub większym stopniu rozmyć tło(im bliżej będziemy tym większe rozmycie).


Źródło: freepik.com

 • Dwa kroki od tła.
  Ta zasada pomoże wydobyć nasz temat(pociechę, partnera/partnerkę/rodzinę, itp.). Postać będzie na pewno lepiej widoczna na zdjęciu, a w tle od światełek pojawią się piękne bliki(w zależności od właściwości naszego obiektywu).
 • Telefon na wysokości wzroku – Często fotografując dzieci czy niemowlęta zapominamy o tym jak duża dzieli nas różnica wzrostu. Zdjęcia portretowe wyglądają najlepiej, gdy aparat jest delikatnie powyżej linii wzroku naszego modela/ki. Gdy chcemy sfotografować się całą rodziną weźmy nasze pociechy na ręce lub usiądźmy tak, by głowy znalazły się mniej więcej w podobnej płaszczyźnie, a jeśli to my fotografujemy- uklęknijmy lub usiądźmy tak by nasz aparat znalazł się na wysokości oczu dzieci.

Źródło: freepik.com

 • Zmień perspektywę.


Źródło: freepik.com

To punkt, który dotyczy głównie zdjęć z choinką bądź w naturze. Zamiast stawać plecami do drzewka, ustawmy się tak aby spomiędzy gałęzi móc zrobić zdjęcie. Będzie ono zdecydowanie bardziej ciekawe, a świąteczne lampki pięknie oświetlą twarze dodając dodatkowo przepiękne iskierki które będą skrzyły się w oczach. Gałęzie stworzą perspektywę, która skupi jeszcze bardziej wzrok na buźkach.
Sprawdzi się to równie dobrze przy świetlnych ozdobach, które występują bardzo często na rynkach. Wejdźmy do środka lub stańmy przy której ze ścianek, a na pewno zrobi się dużo bardziej ciekawie na naszym ujęciu.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej