jak rozmawiać z uczniami (8-11 lat) o emocjach, trudnych zachowaniach, obniżeniu nastroju?

W wieku około 8-11 lat, dzieci są już bardziej świadome swoich emocji i mogą wyrażać je w sposób bardziej złożony niż w przedszkolu. Następujące pytania można zadać dzieciom w wieku szkolnym w kontekście samobójstw, aby rozpocząć rozmowę na temat emocji i zachęcić dzieci do mówienia o swoich uczuciach:

  1. Czy czasem czujesz się bardzo smutny/a i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić?
  2. Czy zdarza ci się czuć, że nikt cię nie rozumie i że jesteś sam/sama?
  3. Czy wiesz, że jest wiele sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak np. rozmowa z kimś, kto cię kocha, czy robienie czegoś, co sprawia ci przyjemność?
  4. Czy wiesz, że myśli samobójcze są normalnym zjawiskiem, ale że istnieją sposoby, aby z nimi walczyć i pomóc sobie?
  5. Czy kiedykolwiek myślałeś/aś o tym, żeby zrobić sobie krzywdę? Jeśli tak, to chciałbyś/chciałabyś porozmawiać o tym z kimś, kto może ci pomóc?
  6. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zobaczyć kogoś, kto wydawał się być bardzo smutny i chciałbyś/chciałabyś mu pomóc?
  7. Czy wiesz do kogo się zgłosić w sytuacji wystąpienia trudności?
  8. Czy zdarza Ci się myśleć o śmierci?
  9. Czy kiedykolwiek robiłaś/łeś sobie krzywdę (samookaleczenia)?
  10. Czy czasem zdarza się, że myślisz o tym, że jedynym rozwiązaniem problemów jest zrobienie sobie krzywdy?

 

Pamiętaj, że rozmowa na temat samobójstw powinna być prowadzona w sposób taktowny i delikatny, a pytania powinny być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Zachęć dziecko do mówienia o swoich emocjach i wrażeniach oraz podkreśl, że nie jest to temat tabu oraz to, że zawsze może prosić o pomoc w razie potrzeby.

Jeśli masz wątpliwości lub podejrzenia, że dziecko może mieć poważne problemy emocjonalne lub myśli samobójcze, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą z tego zakresu.

Wybrana literatura i materiały źródłowe:

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej