Jak obniżyć cenę za energię elektryczną w domu i firmie?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej – co warto wiedzieć?

Inflacja, wzrost cen i szeroko rozumiane podwyżki – kto z nas ostatnio nie spotkał się z tymi hasłami? Jak my rodzice możemy radzić sobie z drożejącymi cenami prądu? Jak obniżyć cenę za energię elektryczną?

18 października 2022 r. weszła w życie Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., tym samym dla niektórych odbiorców ceny za energię elektryczną w 2023r. zostały zamrożone. Co to znaczy?

Zamrożenie cen prądu to rozwiązanie mające na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej, nazwane Tarczą Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w roku 2023 mają pozostać na poziomie cen z roku 2022, jednak tylko dla energii zużytej w ramach ustalonego limitu.

Jakie są limity zużycia energii elektrycznej:

  • do 2000 kWh rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych
  • do 2600 kWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
  • do 3000 kWh rocznie – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników
  • do 250 kWh rocznie – dla działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD)

Jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny lub jesteś rolnikiem albo zamieszkujesz z osobą z niepełnosprawnościami masz prawo do wyższego limitu. Aby jednak z niego skorzystać musisz złożyć dodatkowe oświadczenia i dokumenty w terminie do 30 czerwca 2023 r. Wszystkie wymagane formularze powinieneś znaleźć na stronie internetowej swojego sprzedawcy energii elektrycznej.

A co jeżeli przekraczasz powyższe limity?

Bez względu na wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosowana będzie określona przepisami cena maksymalna. Jak obniżyć cenę za energię elektryczną?

W przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych, jeżeli odbiorca przekroczy roczny limit zużycia, jego cena za to co zużyje ponad limit wyniesie 693 zł/MWh.

Czyli za energię zużytą w domu w ilości do 2000 kWh (lub wyższej w zależności od tego jaki limit nam przysługuje) zapłacimy cenę zamrożoną z 2022r. Natomiast za zużycie powyżej limitu zapłacimy cenę w maksymalnej wysokości 693 zł/MWh.

A co z ceną energii elektrycznej w firmie?

Przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b-e ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, czyli m.in. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zużywające energię elektryczną na potrzeby swojej podstawowej działalności mają możliwość ograniczenia kosztów energii elektrycznej do 785 zł/MWh.

Jak obniżyć cenę za energię elektryczną?

Aby skorzystać z prawnie ustalonej ceny maksymalnej odbiorca uprawniony powinien złożyć oświadczenie u swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Oświadczenie to można znaleźć na stronach internetowych spółek energetycznych.

Ważne!

Odbiorca uprawniony, który złoży oświadczenie, otrzyma fakturę z niższą ceną za energię elektryczną już od miesiąca następującego po złożeniu oświadczenia. Dlatego warto się pospieszyć!

O firmie

Jak obniżyć cenę za energię elektryczną
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej