Chusta do noszenia noworodka. Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą chustę?

Chustonoszenie przyciąga coraz większą rzeszę rodziców. Wizja bliskości z maluszkiem, wolnych rąk i wolność jaką daje chusta jest niezwykle kusząca. Jesteś zdecydowana/zdecydowany na zakup chusty, ale nie wiesz jaki model wybrać? W tym artykule wspólnie odpowiemy na pytanie jaka powinna być pierwsza chusta do noszenia niemowlęcia.

Wybór pierwszej chusty dla dziecka jest bardzo ważną decyzją. Jako doradca noszenia CarryLove.pl od lat spotykam rodziców, których przygoda z chustonoszeniem maluszka się nie powiodła. Bardzo często powód tych niepowodzeń jest niezwykle prozaiczny. Nieodpowiednia, np. za gruba, zbyt długa czy sztywna chusta sprawia, że wiązanie dziecka
może być trudne i łatwo się do niego zniechęcić czy wręcz porzucić myśli o chustonoszeniu maluszka. O ile wprawione ręce rodzica zamotają w zasadzie każdą chustę to rodzicom, którzy dopiero myślą o noszeniu dziecka warto na start zapewnić najlepszą możliwą „szmatę”. Dzięki temu ich początki chustonoszenia będą łatwiejsze i przyjemniejsze. A samo noszenie będzie i dla opiekuna, i dla dziecka niesamowitym doświadczeniem.

Kiedy można zacząć nosić dziecko w chuście?

Teoretycznie nosić w chuście można od pierwszych dni życia dziecka. Dlaczego piszę, że teoretycznie? Przede wszystkim dlatego, że tata i mama również muszą być na nie gotowi. Noworodek jak niczego innego pragnie bliskości i bycia jak najbliżej rodzica, jednak opiekunowie muszą najpierw oswoić się z nową sytuacją, choćby z prawidłowym (!) noszeniem dziecka na rękach. Dopiero później przychodzi czas na chustonoszenie. Kiedy? Najczęściej jeszcze w pierwszych tygodniach życia maluszka. Bliskość z noworodkiem jest rodzicom potrzebna tak samo jak wolne ręce. A im wcześniej zaczniecie swoją przygodę z chustonoszeniem, tym początki powinny być łatwiejsze i mniej stresujące. Zapewniam, że łatwiej jest zawiązać chustę na spokojnym, przytulonym do klatki piersiowej rodzica kilkutygodniowym noworodku niż na już bardziej ruchliwym kilkumiesięcznym niemowlaku. Widzę to od lat podczas konsultacji chustowych w CarryLove.pl.

Bezpiecznie nosić dziecko w chuście można już w pierwszych tygodniach jego życia. Ważne jednak, by robić to poprawnie, dostosowując chustę i rodzaj wiązania do etapu rozwojowego maluszka.

Na jak długo wystarcza pierwsza chusta dla niemowlaka?

Czy pierwsza chusta do noszenia dziecka będzie jednocześnie tą ostatnią? Raczej nie. I nie chodzi tu tylko o to, że noszące mamy najczęściej mają tzw. stosy, czyli całą kolekcję chust o różnej długości, splocie czy rozmiarze.

Pierwsza chusta do noszenia dziecka zazwyczaj jest dość cienka. I to jest główny powód tego, że po kilku miesiącach większość rodziców wymienia ją na inny, na tym etapie noszenia lepszy, model. W przypadku chust to taki, który ma jakieś domieszki (np. len, tussah czy wełnę) czy wyższą gramaturę (a więc jest bardziej nośny).

Jaka powinna być pierwsza chusta do noszenia noworodka

Jakie cechy powinna więc mieć pierwsza chusta do noszenia dziecka? Najczęściej wybieramy po prostu tą chustę, która się… podoba. Wszak coś ładnego nosi się zdecydowanie lepiej niż model chusty, który niekoniecznie rodzicowi odpowiada kolorem czy wzorem. Najczęściej jednak, wybierając pierwszą chustę do noszenia niemowlaka zwracamy uwagę na: gramaturę, splot, długość i wzór.

Gramatura chusty do noszenia noworodka

Jako że początki chustonoszenia to najczęściej pierwsze tygodnie życia niemowlaka, pierwsza chusta nie powinna być zbyt gruba. Będzie przecież służyła do noszenia maluszka.

Przez lata pracy w CarryLove.pl widzę, że rodzice uczący się z nami nosić swoje dzieci najczęściej wybierają właśnie cienkie (gramatura 180-220) lub średnio grube chusty (do gramatury 250). Gramatura/grubość chust jest dla uczących się nosić dziecko rodziców bardzo ważna. Cieńszy materiał łatwiej jest okiełznać. Cienkie, poddające się chusty bardzo dobrze współpracują nawet z niewprawionymi jeszcze w dociąganiu materiału rękami świeżo upieczonych rodziców. Jednak chusty o najniższej gramaturze po kilku tygodniach/miesiącach noszenia warto – choćby dla własnego komfortu noszenia – wymienić na nieco bardziej nośne modele.

Splot pierwszej chusty

Równie ważny jak gramatura (a może nawet ważniejszy, bo to splot często decyduje czy chusta „sama się wiąże”, czy musimy się męczyć z jej dociąganiem) jest też splot chusty. Kiedyś u rozpoczynających przygodę z chustonoszeniem rodziców królowały chusty o splocie skośno-krzyżowym. Dziś sytuacja jest zupełnie inna – wybór splotów chust, do
tego w przystępnych cenach jest dużo większy niż jeszcze kilka lat temu. Rodzice wychodzący z konsultacji chustowych w CarryLove.pl najczęściej mają ze sobą chusty tkane o splocie żakardowym, jodełkowym, serduszkowym czy diamentowym. Wszystkie one świetnie się dociągają i są idealne nie tylko w przypadku pierwszej chusty do noszenia dziecka.

Czy pierwsza chusta powinna być pasiakiem?

Pasiak – chusta w paski, z zaznaczonymi krawędziami, czasem dwukolorowa, utkana w taki, a nie inny sposób, by ułatwić rodzicom pierwsze wiązania chusty tkanej. Dzięki oznaczonym krawędziom czy wyraźnemu podziałowi chusty na dwa kolory widać czy chusta jest prawidłowo ułożona na ciele dziecka i osoby noszącej, czy chusta jest równomiernie dociągnięta itd.

Czy bez pasiaka również można chustę prawidłowo zawiązać? Oczywiście. Osobiście jestem zdania, że nawet przy pierwszym spotkaniu z chustonoszeniem rodzic bez problemu zamota również nie-pasiaka. Wybór wzoru chusty i tego czy jest to pasiak, czy niekoniecznie zawsze pozostawiam rodzicom, w końcu to bardzo subiektywna sprawa.

Jaką długość chusty wybrać na początek

O długości chusty można napisać doktorat. Jedno jest niezmienne – w początkach chustonoszenia chusta zawsze wydaje się bardzo długa. Faktycznie, chusty do noszenia dzieci produkowane są w kilku rozmiarach. Oznacza się je na różne sposoby – po prostu długością, oznaczeniem literowym jak w przypadku ubrań lub cyfrą. Wybierając rozmiar chusty bierze się pod uwagę rozmiar ubrań rodzica oraz rodzaj wiązania, do którego owa chusta ma służyć.

Rozmiary chusty tkanej są następujące:

  • 3,2 m, czyli inaczej XXS lub 3
  • 3,6 m, czyli inaczej XS lub 4
  • 4,2 m, czyli inaczej S lub 5
  • 4,6 m, czyli inaczej M lub 6
  • 5,2 m, czyli inaczej L lub 7.

 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar chusty? Opcje są dwie. Można kupić chustę o uniwersalnej długości, którą najczęściej jest 4,6 m (M, 6). To bardzo dobre wyjście jeśli chcesz kupić chustę, która ma służyć do motania różnych wiązań lub po prostu nie wiesz jakiego wiązania będziesz używać. Z rozmiaru M każdy rodzic zawiąże kangurka, kangura na biodrze i plecak prosty. Większość powinna też zamotać kieszonkę czy 2x (jeśli nie – uniwersalną chustą będzie ta o długości 5,2 m). Często jednak rodzice, szczególnie ci uczący się nosić noworodka, decydują się na zakup chusty krótszej, dostosowanej do najczęstszego pierwszego wiązania jakim jest kangurek. W takim wypadku najlepszym zakupem będzie chusta o długości 3,6 lub 4,2 m.

Czy warto kupić chustę, czy lepiej wybrać nosidełko dla dziecka?

Jestem doradczynią chustonoszenia od kilku lat i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wielu rodziców chusty przerażają. Są długie, ich zawiązanie wydaje się trudne i stresujące. Oczywiście to wszystko mija, gdy podczas konsultacji chustowych uczę rodziców podstawowych wiązań dla noworodka czy starszaka. Jednak są mamy, które chusty nie chcą, jednak – wiadomo – nosić maluszka muszą. Dla nich są nosidełka, od kilku lat tak ulepszane, by bezpiecznie nosić w nich coraz młodsze dzieci. Czasem, szczególnie jeśli dziecko nie jest już noworodkiem, poza chustą do noszenia warto rozważyć i nosidełko, najlepiej hybrydowe. Wyboru – chusta czy nosidło dla dziecka – najlepiej dokonać ze wsparciem kompetentnego doradcy noszenia. Taki czeka w CarryLove.pl, stacjonarnie w
Warszawie i on line.

Gdzie kupić pierwszą chustę do noszenia dziecka?

W internecie jest mnóstwo miejsc, w których można kupić pierwszą chustę dla noworodka. Warto jednak wybrać sklep, w którym jest nie tylko duży wybór chustowych firm i wzorów, ale też pracują profesjonalni doradcy noszenia. W CarryLove.pl przez zakupem chusty można się skontaktować z pracującymi tam doradczyniami, które – po zapoznaniu się z waszą sytuacją i etapem rozwojowym dziecka – doradzą najlepsze rozwiązanie.

O firmie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej